Didžioji dalis notariato paslaugų bus perkeltos į internetinę erdvę ir teikiamos nuotoliniu būdu. Į notaro biurą reikėtų atvykti tik tuo atveju, kai notarui būtina tiesiogiai nustatyti asmens tapatybę ar reiškiamą valią. Tokią notariato veiksmų pertvarką numato Teisingumo ministerijos parengtas Notariato įstatymo pataisų projektas, balandžio 1 d. pranešė Teisingumo ministerija.
„Stiprindami šiuolaikinių technologijų jungtį notarų darbe, norime suteikti galimybę modernizuoti šias funkcijas, kad jos būtų atliekamos greičiau, patogiau ir nepertraukiamai, ypač, kai šalyje skelbiama ekstremali situacija ar susiklosto kitos sudėtingos aplinkybės, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Tikimės, kad notariato paslaugų skaitmeninimas pasitarnaus ir verslo plėtrai, nes reikalingus dokumentus bus galima patvirtinti, neužsukus į notaro biurą, ir jie galios civilinėje apyvartoje tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje“.
Įstatymo pakeitimo projekte siūloma suteikti notarams teisę atlikti notarinius veiksmus nuotoliniu būdu ir įforminti atliekamus notarinius veiksmus elektroniniuose notariniuose dokumentuose. Šie duomenys bus perduodami jau veikiantiems valstybės registrams ir informacinėms sistemoms.
Notarai negalės nuotoliniu būdu tik tvirtinti testamentų, priimti jų saugoti ir patvirtinti faktą, kad asmuo yra gyvas.
Notaras neprivalėtų teikti paslaugos nuotoliniu būdu, jeigu manytų, kad kliento teisėtų interesų apsaugą galėtų geriau užtikrinti tik tiesiogiai su juo susitikęs ar reikėtų išsiaiškinti asmens valią, išaiškinti jam atliekamų notarinių veiksmų pasekmes, įsitikinti asmens tapatybe.
Dabar įstatymas nesuteikia galimybių pasinaudoti notarų paslaugomis skaitmeninėmis priemonėmis, o notarai negali klientams išduoti elektroninių dokumentų.