Ar įmanomas teisingumas be bylinėjimosi teisme? Į tokius klausimus bando atsakyti Europos Sąjungos valstybės narės, dalyvaudamos projekto „Teisingumas be bylinėjimosi“ (angl. Justice without Litigation – JuWiLi) antrame etape. Pagrindinis projekto tikslas – mažinti teisminių institucijų naštą taikant neteismines procedūras paveldėjimo ir skyrybų bylose bei užtikrinti paprastą ir piliečiams pritaikytą prieigą prie teisinių paslaugų.
2025 m. liepos 10–11 dienomis Berlyne (Vokietija) įvyko šio tarptautinio projekto „JuWiLi II“ dalyvių susitikimai ir renginys.
Projekte dalyvauja 22 ES valstybės, kurios Berlyne vykusiame susitikime dalinosi savo šalių patirtimi, aptarė teisines inovacijas ir pristatė galimų nacionalinių šalių reformų eigą, kylančius iššūkius. Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas notarų vaidmeniui – jų nepriklausomumui, nešališkumui ir gebėjimui padėti užtikrinti teisingumą ne ginčo teisenos bylose, taip padedant sumažinti teismų darbo krūvį.
Liepos 11 d. vykusiame renginyje pagrindinį pranešimą skaitė Mainco Gutenbergo universiteto profesorius K.U. Schmolke, kuris pristatė elgsenos ekonomikos taikymą teisėje. Jo pranešimas „Ribotas racionalumas, paternalizmas ir teisė“ atskleidė, kaip ekonominiai elgsenos modeliai gali padėti geriau suprasti teisinių sprendimų priėmimą bei kaip juos gali pritaikyti kasdieniniame gyvenime tiek praktikuojantys teisininkai, tiek įstatymų leidėjai.
Iki 2026 m. planuojama parengti rekomendacijas dėl tolesnio 22 dalyvaujančių ES valstybių narių teisinių sistemų tobulinimo. Itin didelis dėmesys skiriamas kokybei, teisinės valstybės principams ir teisminių paslaugų perdavimo notarams stiprinimui.
Projektas „JuWiLi II“ akcentuoja notarų vaidmenį nagrinėjant ne ginčo teisenos bylas civilinėse ir komercinėse srityse, ypač paveldėjimo ir šeimos teisėje. Vis daugiau ES valstybių narių perduoda tokias funkcijas notarams, taip siekdamos mažinti teismų krūvį ir užtikrinti efektyvų bei prieinamą teisingumą piliečiams. Projektas taip pat siekia suvienodinti tam tikrus procesinius standartus tarp ES valstybių narių, tokiu būdu siekiant sukurti efektyvesnę, piliečiams prieinamesnę ir modernesnę teisingumo sistemą Europoje.