home
Naujienos Kiti Notarai Leidiniai Video medžiaga *teises_aktai*

Dėl nekontroliuojamos juridinių asmenų steigimo tvarkos – vis daugiau nusikaltimų, teigia Notarų rūmai

2024.05.20

Asociatyvi nuotr.: iStock/anyaberkut

Dėl notariškai nekontroliuojamos juridinių asmenų steigimo tvarkos vis dažniau klastojami dokumentai, užvaldomas turtas, pasisavinama svetima tapatybė bei padaroma kitokių nusikaltimų.

Beveik prieš pusantro dešimtmečio pakeitus juridinių asmenų steigimo nuostatas, atsirado galimybė nuotoliniu būdu, prisijungus prie valstybės įmonės Registrų centro, nedalyvaujant notarui, įsteigti įmones, asociacijas ir kitus juridinius asmenis, taikant pavyzdinę, šabloninę įstatų formą.

„Priimant minėtus teisės aktus, ir vėliau, atsiradus tokių sprendimų pasekmėms, Lietuvos notarų rūmai nuosekliai prieštaravo tokiai tvarkai ir atkreipė dėmesį į pavojus, kylančius, jei iš juridinių asmenų steigimo proceso pašalinami prevencinę teisingumo priežiūros funkciją atliekantys notarai“, - sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis.

Šį pavasarį į visuomenės ir žiniasklaidos akiratį pateko Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) galutinė ir neskundžiama nutartis, kuria konstatuota, jog nusikaltėliams bendrininkaujant su Registrų centro darbuotojais, suklastojus dokumentus, buvo užvaldyta svetima nekilnojamojo turto plėtros bendrovė ir ištuštinta banke esanti sąskaita. Verslininko patirtą žalą turės apmokėti valstybė.

Žiniasklaidos aprašytas ir kitas atvejis, kai pasisavinus tapatybę ir pasinaudojus pavogtais asmens dokumentais, buvo įsteigta bendrovė, apie kurią nukentėjęs asmuo sužinojo tik gavęs Valstybinės mokesčių inspekcijos nurodymą sumokėti mokestinę skolą už minėtosios bendrovės veiklą užsienio valstybėje.

Prieš porą metų didelį atgarsį visuomenėje sukėlė atvejis, kai už šnipinėjimą nuteisto ir kalinamo asmens vardu ir pasinaudojant jo elektroniniu parašu buvo įsteigta antivalstybinių tikslų turinti asociacija. Ją pavyko panaikinti tik teismo sprendimu po mėnesius trukusio proceso.

„Visi minėtieji atvejai nebūtų įvykę, žala nebūtų padaryta, jei juridinių asmenų steigimo procese visais be išimčių atvejais dalyvautų notaras. Notaras, net ir jungiantis nuotoliniu būdu, deramai nustatytų asmens tapatybę, jo veiksnumą, įgaliojimus, išsiaiškintų tikruosius ketinimus. Steigdamas juridinį asmenį, notaras įsitikintų, ar įstatai neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams“, - pabrėžia M. Stračkaitis.

Lietuvos notarų rūmų prezidento teigimu, nuo 2021 metų liepos yra įteisinti nuotoliniai notariniai veiksmai ir veikia veiksminga ir patikima asmens tapatybės nustatymo sistema bei nuotolinių sandorių tvirtinimo mechanizmas, todėl valstybės įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžioms būtina dar kartą persvarstyti patikimumo spragų turinčią juridinių asmenų steigimo sistemą, grąžinant notarams teisės viršenybės priežiūros funkciją visais be išimčių juridinių asmenų steigimo atvejais.


Naujienos Kiti Notarai Leidiniai Video medžiaga *teises_aktai*
Lietuviškai