Naujienos Kiti Notarai Leidiniai Video medžiaga *teises_aktai*

Dauguma gyventojų nepritaria dabar veikiančios hipotekos sistemos keitimui, rodo sociologinė apklausa

2021.12.13

Dauguma apklaustų Lietuvos gyventojų nepritaria Seime inicijuojamiems ketinimams pertvarkyti hipotekos tvarką, panaikinant privalomą notarinį tvirtinimą ir perduodant šią funkciją komerciniams bankams ir valstybiniam registrų tvarkytojui.

Tai rodo Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ 2021 metų lapkritį atlikta reprezentatyvi sociologinė apklausa, kurią užsakė Lietuvos notarų rūmai.

Paklausti, kaip vertina siūlymus, kad tvirtinant nekilnojamojo turto hipoteką bei prižiūrint jos teisėtumą, būtų atsisakyta notaro paslaugų, o hipotekos tvirtinimą atliktų komerciniai bankai, 56,7 proc. respondentų pareiškė tam nepritariantys, ir šias funkcijas atlikti notaras. Pritarė pakeitimų siūlymui 14,4 proc., neturėjo nuomonės šiuo klausimu 28,9 proc. apklaustųjų.

Siūlymams, kad hipotekos registravimą atliktų valstybės įmonė Registrų centras nepritarė 41,2 proc., pritarė 26,3 proc., neturėjo nuomonės 32,5 proc. respondentų.

Daugiau kaip trečdalis respondentų (35,3 proc.) įsitikinę, jog jeigu hipotekos tvirtinimas ir registravimas būtų perduotas komerciniams bankams ir valstybės įmonei Registrų centrui, nepavyktų užtikrinti hipotekos teisėtumo, apsaugos nuo klastojimo, tapatybės pasisavinimo ir kitų grėsmių.

Paklausti, kaip keistųsi paslaugos kaina, jeigu hipotekos tvirtinimas ir registravimas būtų perduotas komerciniams bankams ir valstybės įmonei Registrų centrui, 39,5 proc. respondentų atsakė manantys, kad paslauga pabrangtų, 11,6 proc. mano, kad kaina nesikeistų ir tik 9,7 proc. tiki, kad paslauga atpigtų.

„Vilmorus“ 2021 metų lapkričio 18-27 dienomis mišriu – akivaizdinio interviu ir interviu telefonu – būdu apklausė vieną tūkstantį 18-mečių ir vyresnių gyventojų visoje Lietuvos teritorijoje – 28 miestuose ir 50-yje kaimų.

2012 metų liepą įsigaliojusi tvarka numato, kad hipotekos sandorį tvirtina notaras, „vieno langelio“ principu atlikdamas ir elektroninį sandorio registravimą valstybiniame registre. Notaras užtikrina sandorio teisėtumą, pinigų plovimo prevenciją, notaro atliekama išankstinė teisėtumo kontrolė leidžia kreditoriams išieškoti pagal hipotekos sandorius neteismine tvarka. Be to, notaro profesinė civilinė atsakomybė bei jos draudimas užtikrina žalos atlyginimą, jeigu dėl notaro kaltės sandoris būtų pripažintas negaliojančiu.


Naujienos Kiti Notarai Leidiniai Video medžiaga *teises_aktai*
Lietuviškai