Vokietijos federalinių notarų rūmų prezidentas dr. Jens Bormann (centre).
Lietuvoje veikia aukščiausios kokybės notariatas, sukurtas Vokietijos pavyzdžiu, todėl bet kokios teisinės reformos, susijusios su notarų veikla, turi būti nuoseklios ir apmąstytos.
Tai susitikimuose su Teisingumo ministerijos ir parlamento atstovais pabrėžė Vokietijos federalinių notarų rūmų prezidentas dr. Jensas Bormannas. Kartu su Vokietijos notariato delegacija kovo 21 d. Vilniuje jis susitiko su Lietuvos teisingumo viceministru Žydrūnu Plytniku, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotoju Stasiu Šedbaru, Lietuvos notarų rūmų vadovybės nariais.
„Pasaulinė lotyniškojo notariato sistema nėra vienoda. Egzistuoja šalių, kur notarai tvirtina standartines sutartis, atlieka šabloninius veiksmus ir jų vaidmuo yra mažiau reikšmingas. Tačiau notariatų sistemos tokiose šalyse, kaip Vokietija ir Lietuva, numato visiškai kitokį notarų vaidmenį. Užtikrindami viešąjį interesą, notarai dalyvauja ilgame teisiniame procese ir atlieka aukštos kokybės darbą. Į tai būtina atsižvelgti, nustatant notaro atlyginimą“, - sakė Vokietijos federalinių notarų rūmų viceprezidentas teisės tarėjas Richardas Bockas.
„Notarų veikla yra pagrįsta viešuoju interesu, jie atlieka prevencinį vaidmenį, vykdydami įstatymų reikalavimus civilinėje teisėje. Todėl prieš atliekant bet kokias reformas, būtina įsitikinti, kad teisinė sistema išliks nuosekli, o pokyčiai – apmąstyti“, - sakė dr. J. Bormannas.
Vokietijos delegacija, lygindama notariatų sąrangą savo šalyje ir Lietuvoje, itin palankiai įvertino Lietuvos notarų veiklos kokybę ir efektyvumą. Jie pabrėžė, kad Lietuvos notariato ekspertai drauge su Vokietijos kolegomis skleidžia notariato reformų ir lotyniškojo notariato kūrimo patirtį užsienio valstybėse, buvusioje posovietinėje erdvėje.
Viceministras Ž. Plytnikas sakė, kad įgyvendinant Teisingumo ministerijos suplanuotus pokyčius notariato srityje pirmiausia bus siekiama visaverčio dialogo su Lietuvos notarų rūmais, „išliks notarų nepriklausomumas, nebus peržengtos ribos, dėl kurių notariato veikla pablogėtų“.
Vokietijos delegacijos susitikime su Seimo TTK pirmininko pavaduotoju St. Šedbaru išsamiai aptarti vokiškojo notariato modelio aspektai, be kita ko, atlyginimų sistema, sėslumo ir pasiekiamumo kriterijai, ekonominio nepriklausomumo užtikrinimas ir kt.
Susitikimas Teisingumo ministerijoje.
Susitikimas su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pav. Stasiu Šedbaru (kairėje).