Lietuvoje gaji nuomonė, kad vedybų sutartis – tai sutuoktinių nepasitikėjimo vienas kitu ženklas. Esą, kokia gali būti meilė, jei vyras ir žmona vienas kitu nepasitiki. Tačiau notarai, visoje šalyje 2024 metais patvirtinę maždaug du tūkstančius ikivedybinių ir povedybinių sutarčių, teigia, kad toks dokumentas, priešingai nei manoma, liudija pirmiausia apie ją sudarančių asmenų brandumą, abipusį pasitikėjimą ir atsakomybės jausmą.
Vedybų sutartimi laikomas vyro ir moters susitarimas, kuriuo nustatomos dviejų žmonių turtinės teisės ir pareigos bei abipusiai įsipareigojimai santuokos, skyrybų metu ir gyvenant atskirai. Ši sutartis įpareigoja atsakingiau vertinti santuoką, indėlį kuriant šeimą.
Notarų teigimu, vedybų sutarčių sudarymą dažniausia renkasi jaunos, šiuolaikiškos poros, didesnes pajamas gaunantys ir vertingo turto turintys asmenys bei kuriantieji šeimą jau ne pirmą kartą. Tiek Lietuvoje, tiek kitose pasaulio šalyse – kur vedybų sutartys turi žymiai gilesnes šaknis – jos dažniau sudaromos labiau išsilavinusių žmonių, neretai nukentėjusių nuo ankstesnių nesėkmingų santuokų.
Vedybų sutarties privalumai – joje galima numatyti abipuses teises ir pareigas, susijusias su turto tvarkymu, tarpusavio išlaikymu, šeimos reikmių tenkinimu bei kitus turtinius klausimus. Vedybų sutartis negali riboti nė vieno iš sutuoktinių teisių ir laisvių, keisti paveldėjimo tvarką ir sąlygas, riboti ar atimti sutuoktinio teisę į išlaikymą, nustatyti ar keisti sutuoktinių asmenines teises ir pareigas jų vaikams, nustatyti asmeninius neturtinius sutuoktinių tarpusavio santykius ir prieštarauti kitoms įstatymuose numatytoms normoms.
Dar vienas vedybų sutarties privalumas - joje galima numatyti, kad iki santuokos ir susituokus įgytas turtas lieka kiekvieno asmeninė nuosavybė. Taip išvengiama turto dalijimosi skyrybų atveju, nes bendro turto neatsiranda. Jei iki santuokos įgytas sutuoktinių asmeninis turtas pagal sutartį po vedybų tampa bendra jungtine nuosavybe, skyrybų atveju jis bus dalijamas pagal sutartyje numatytą susitarimą arba įstatymą, jei sutuoktiniai vedybų sutartyje nebus dėl to susitarę. Sutartyje galima numatyti, kad susituokus įgytas turtas tampa bendrąja daline sutuoktinių nuosavybe. Skyrybų atveju turtas nebus dalijamas. Sutuoktiniai gali susitarti, kad viena iš minėtų turto teisinio režimo rūšių bus taikoma visam turtui arba tik tam tikrai jo daliai ar atskiriems daiktams.
Vedybų sutartys dažnai sudaromos, kada ekonomika auga, žmonės turi turto arba mano, kad jo turės. Ekonomikos smukimo ar krizės laikotarpiu vedybų sutartys sudaromos siekiant apsaugoti savo ar sutuoktinių turtą nuo galimų praradimų. Vedybų sutartys taip pat gali veiksmingai apsaugoti vieno iš sutuoktinių turtą tais atvejais, kai kitas sutuoktinis priima neapdairių ar neatsakingų sprendimų, įklampinančių į skolas arba pasiduoda silpnybėms, tokioms, kaip lošimas.
Išsamiau apie vedybų sutartis – Lietuvos notarų rūmų svetainės skiltyje „Leidiniai“ paskelbtoje brošiūroje „Vedybų sutartys“.