home
Naujienos Kiti Notarai Leidiniai Video medžiaga *teises_aktai*

Vilniuje įvyko Ukrainos notariato stiprinimui skirta konferencija

2024.09.14

Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, Ukrainos notarų rūmų prezidentas, Charkivo notaras Volodymyras Marčenko, Ukrainos notarų rūmų pirmoji viceprezidentė, Kyjivo notarė Olena Kyryluk (Eduardo Bareikos nuotr.)
 
Vilniuje rugsėjo 13 dieną Ukrainos, Lietuvos ir dar kelių Europos Sąjungos valstybių teisininkų bendruomenių atstovai konferencijoje keitėsi požiūriais, kaip sustiprinti kariaujančios Ukrainos notariatą.
 
„Vienas iš esminių teisinės valstybės ramsčių yra notariatas. Notariatas užtikrina teisinių santykių teisėtumą ir stabilumą, taip prisidėdamas prie visuomenės pasitikėjimo valstybės teisine sistema. Tad notarų nepriklausomumas bei nešališkumas išties užtikrina tai, kad teisės viršenybės principas iš tikrųjų būtų įgyvendinamas, o kiekvieno piliečio teisėti interesai būtų patikimai apsaugoti. Ukraina, šiandien kovojanti už savo nepriklausomybę ir demokratines vertybes, savo pavyzdžiu rodo, kaip svarbu stiprinti teisinę valstybę net ir pačiomis sudėtingiausiomis aplinkybėmis“, - kreipdamasi į konferencijos dalyvius, sakė Lietuvos teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
Teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos pranešimas (E.Bareikos nuotr.)
 
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė doc. dr. Danguolė Bublienė savo pranešimą skyrė teisminių funkcijų patikėjimo notarams problematikai.

„Aišku yra viena, kad notaras vykdo viešojo intereso funkcijas, tam tikros jo vykdomos veiklos gali būti pripažįstamos ekonominėmis, tam tikros valstybinės valdžios institucijos vykdomomis veiklomis. Viskas priklauso nuo to, ką ir kaip notarui patikėsime. Todėl manau, kad ši diskusija, o ir notaro statuso nevienareikšmis atskleidimas, netrukdo toliau diskutuoti, ką ir kaip iš teisminių funkcijų galima būtų perduoti notarams.“ <...> „Šiandien Lietuvos notarų funkcijos jau yra gerokai išplėstos, palyginus su Lotyniškojo notariato tradicinėmis funkcijomis. Notaras turi kompetencijas ir juridinių asmenų, hipotekos, vykdomųjų įrašų atlikimo, santuokos nutraukimo srityse. Dar daugiau, notaro kompetencijos yra išplėstos ir mediacijos paslaugų srityje. Paminėtinos dvi paskutinės notarinių funkcijų išplėtimo reformos Lietuvoje: hipotekos ir santuokos nutraukimo srityje," - kalbėjo LAT pirmininkė doc. dr. Danguolė Bublienė.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė doc. dr. Danguolė Bublienė skaito pranešimą (E.Bareikos nuotr.)

Ukrainos notarų rūmų prezidentas, Charkivo notaras Volodymyras Marčenko sake, kad pirmaisiais karo aktyvios fazės mėnesiais Ukrainos notarų rūmai drauge su šalies Teisingumo ministerija sugebėjo atkurti gyvybiškai svarbių valstybės registrų darbą, įskaitant nekilnojamojo turto, įmonių, testamentų, įgaliojimų ir kitus registrus.
 
„Nuo pat didelio masto rusijos federacijos įsiveržimo pradžios notarai buvo visuomenės ramsčiu: užtikrino notarinių veiksmų atlikimą net ir pavojingose teritorijose, dirbo apšaudymų metu, sugebėjo išsaugoti archyvus, ir tęsia šį darbą dabar“, - sakė V. Marčenko, į konferenciją Vilniuje atvykęs lydimas penkių notarių iš skirtingų Ukrainos vietų. Renginyje taip pat dalyvavo Charkivo akademinės bendruomenės ir Ukrainos Teisingumo ministerijos atstovės.
Ukrainos notarų rūmų ir Ukrainos Teisingumo ministerijos delegacija (E.Bareikos nuotr.)
 
Lietuvos teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė savo pranešime kalbėjo apie Specialųjį tribunolą už agresijos prieš Ukrainą nusikaltimus ir teisės viršenybę.
„Tarptautiniai nusikaltimai turi teisinį apibrėžimą ir teisines pasekmes. [...] Vilnius turi drąsos ir politinės valios ir ant Vilniaus savivaldybės pastato yra aiškus užrašas: Putinai, Haga tavęs laukia“, - sakė viceministrė G. Grigaitė-Daugirdė.
Teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė savo pranešimą skyrė nusikaltėlių atsakomybei už nusikaltimus Ukrainoje (E.Bareikos nuotr.)
 
Lietuvos notarų rūmų prezidentas, 2024 metų kadencijos Europos Sąjungos notariatų tarybos pirmininkas Marius Stračkaitis savo pranešime pateikė išsamią Ukrainoje svarstomų šalies notariato įstatymo pataisų analizę ir lygino projekto nuostatas su lotyniškojo notariato principais. Jis apžvelgė ir Lietuvos bei Ukrainos notarų bendradrabiavimo istoriją.
 
„Su Ukrainos notarų rūmais Lietuvos notarų rūmai bendradarbiauja jau seniai, savo paramą teikia Europos Sąjungos notariatų taryba ir atskiri jai priklausantys notariatai. Noriu dar kartą pasakyti kolegoms iš Ukrainos – padėsime, kuo galėsime“, - sakė Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.
2024 metų kadencijos Europos Sąjungos notariatų tarybos prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis: „Разом до перемоги! - Kartu iki pergalės!" (E.Bareikos nuotr.)
 
Lietuva šiemet pirmininkauja Europos Sąjungos notariatų taryboje, atstovaujančioje 50-čiai tūkstančių ES šalių notarų. Pagalbą Ukrainai Lietuvos notarų rūmai įvardijo kaip vieną iš savo pirmininkavimo prioritetų.
 
Visi konferencijoje perskaityti pranešimai bus publikuoti š.m. spalio mėn. pasirodysiančiame žurnalo „Notariatas" numeryje ir jo elektroninėje versijoje.


Naujienos Kiti Notarai Leidiniai Video medžiaga *teises_aktai*
Lietuviškai