• Pradžia
  • /
  • Naujienos
  • /
  • Vyriausybė pritarė, kad skyrybos be ginčo būtų įteisinamos notaro kabinete
Vyriausybė pritarė, kad skyrybos be ginčo būtų įteisinamos notaro kabinete
2020-07-08 12:35
Lietuvos Vyriausybė liepos 7 d. pritarė įstatymų pataisų projektams, kurie, be kita ko, numato perduoti dalį funkcijų iš teismų notarams tais atvejais, kai nėra ginčo.
Kaip pranešė Teisingumo ministerija, pataisomis siūloma, kad notaras, o ne teismas galės nutraukti santuoką abiejų sutuoktinių sutikimu, jeigu jie neturi nepilnamečių vaikų. Tokia tvarka yra įteisinta Latvijoje, Estijoje, Slovėnijoje, Graikijoje, Ispanijoje ir dar keliose ES valstybėse.
Pernai apylinkių teismai išnagrinėjo 7 729 bylas dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu – tai sudaro 4,8 proc. visų apylinkių teismų išnagrinėtų civilinių bylų.
Taip pat teismai nebetvirtintų ir vedybų sutarčių pakeitimo – šią funkciją atliktų notaras.
Be to, numatoma, kad apylinkių teismams nebereikėtų išduoti leidimų parduoti ar įkeisti šeimos turtui priskiriamą nekilnojamąjį daiktą – toks leidimas šiuo metu būtinas nepilnamečius vaikus auginantiems sutuoktiniams. Sandorį dėl šeimos turto tvirtinantys notarai turės įsitikinti, ar nepilnametis vaikas nebus paliktas be gyvenamojo būsto, patikrinti duomenis Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje, prireikus kreiptis papildomos informacijos į valstybinę vaiko teisių apsaugos instituciją.
Nacionalinės teismų administracijos pateiktais duomenimis, pernai buvo išnagrinėtos 12 025 bylos dėl teismo leidimų sudaryti nekilnojamojo daikto sandorį, kuris yra šeimos turtas ir kai sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų. Tokios bylos sudaro net 7,4 procento praėjusiais metais apylinkių teismų išnagrinėtų civilinių bylų.