Trečiadienis, 31 Sausio 2018 11:54

Kirgizijos notarams svarbiu metu - Lietuvos ir Vokietijos metodinė parama

 

Svarbių reformų išvakarėse Kirgizijos notariatas sulaukė metodinės paramos iš Lietuvos ir Vokietijos. Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis drauge su Vokietijos Federalinių notarų rūmų viceprezidentu Richardu Bocku sausio 26-27 dienomis Biškeke dalyvavo susitikimuose su Kirgizijos teisingumo ministerijos, kitų valstybinių institucijų ir visuomeninės organizacijos Kirgizijos notarų rūmų atstovais.

Konsultacijos vyko kaip Vokietijos tarptautinio bendradarbiavimo bendrijos (GIZ) įgyvendinamo ES teisės viršenybės Kirgizijoje projekto dalis. R. Bockas ir M. Stračkaitis taip pat atstovavo ne vien nacionaliniams notarų rūmams, bet ir Tarptautinės notariato sąjungos (UINL) Tarptautinei notarų bendradarbiavimo komisijai.

Konsultacijos surengtos Kirgizijos notarams svarbiu metu, kai parengtas naujas šalies Notariato įstatymo projektas. Šiuo projektu siekiama įtvirtinti daugumą lotyniškojo notariato nuostatų, kurių svarbiausios – vieningas notariatas, notarų skaičiaus kvotavimas, notarinių tarifų sistema, notarų paslaugų plėtra ir kt.

Šiuo metu Kirgizijos notariatas turi posovietinio, pereinamojo notariato bruožų. Maždaug šešis milijonus gyventojų turinčioje šalyje veikia 417 privatūs ir 86 valstybiniai notarai. Kirgizijos notarų rūmai turi visuomeninės organizacijos statusą, notarų privaloma narystė rūmuose nėra numatyta. Nėra vieningų tarifų už notarines paslaugas sistemos, privatūs notarai renka valstybinę rinkliavą, kurios 90 proc. sumoka valstybei. Privatūs notarai neturi teisė atlikti kai kurių veiksmų, pvz., testamentų patvirtinimo. Vienos didžiausių problemų kyla dėl neribojamo notarų skaičiaus, jų teritorinio paskirstymo nebuvimo. Pvz., 215 iš 417 privačių notarų šiuo metu dirba sostinėje Biškeke, tuo tarpu notarų smarkiai trūksta kaimo vietovėse.

Konsultacijų metu R. Bockas ir M. Stračkaitis turėjo galimybę tiesiogiai kreiptis į Kirgizijos aukštus pareigūnus. Abi susitikimų dienas konsultacijose dalyvavo Kirgizijos teisingumo ministras Uranas Achmedovas, kuris intensyviai domėjosi lotyniškojo notariato principais ir notarų darbo organizavimu Vokietijoje ir Lietuvoje. Tiek konsultacijų, tiek ir neformalaus bendravimo metu Kirgizijos institucijų atstovai ir notarai klausinėjo R. Bocką ir M. Stračkaitį apie dešimtis su notariatu susijusių temų.

Kirgizijos teisingumo ministerijos ir Notarų rūmų atstovai surengė bendromis jėgomis kuriamos „Elektroninio registro" sistemos pristatymą. Atskirame posėdyje M. Stračkaitis pristatė Lietuvos notarų rūmų kuriamą „eNotaro" sistemą.

Vokietijos FNR viceprezidentas R. Bockas, Kirgizijos NR prezidentė D. Alseitova, Kirgizijos teisingumo ministras U. Achmedovas, LNR prezidentas M.Stračkaitis

Lietuvos notarų rūmai

Olimpiečių g. 4, 09237 Vilnius
Kodas 301538058
Tel. (8 5) 261 4757
Faks. (8 5) 261 4660
El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Notaras (lot. notarius - greitai rašantis; raštininkas) - asmuo, kuriam pavestos dokumentų, sandorių (pa)tvirtinimo funkcijos ir turintis užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Notaras teisiškai įtvirtina neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir teisinius faktus, užtikrina šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą. Notarai savo įgaliojimus vykdo, nepaisydami valstybinės valdžios bei valdymo institucijų įtakos, ir paklūsta tik įstatymams. -- wikipedia.org

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis šio įstatymo nustatytas  funkcijas,  užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. -- LR notariato įstatymas

footer nt es copy Paveldėjimas europoje Paveldėjimas europoje Europos notaru katalogas footer poros footer pazeidziami Prisijungti

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
© Lietuvos notarų rūmai, 2011. Visos teisės saugomos.